Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targowisko znów będzie czynne - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Targowisko znów będzie czynne
03-04-2020 12:41   Janusz Ludwiczak
W sobotę Targowisko Miejskie przy ul. Piasta w Kostrzynie będzie otwarte w godz. od 7:00 do 15:00, jednak możliwa będzie tylko sprzedaż artykułów spożywczych, ogrodniczych i sadowniczych.

Kostrzyńskie targowisko zostało zamknięte 21 marca, po decyzji wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

"Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny nawiązując do występującej obecnie w Polsce sytuacji epidemiologicznej wynikającej z zagrożenia koronawirusem SARS CoV-02 zalecił, aby wszystkie targowiska z terenu Poznania i Wielkopolski, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte" – czytamy w zaleceniu.

Zapadła więc decyzja, by od 21 marca do odwołania targowisko w Kostrzynie zostało zamknięte.

– Na razie targowisko będzie zamknięte. Stosujemy się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, który wskazuje, by wszystkie targowiska z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte – mówił nam 19 marca Krzysztof Kowalski, prezes Targowiska Miejskiego w Kostrzynie.

Podobna sytuacja miała miejsce np. w Poznaniu, kiedy to miasto otrzymało najpierw zalecenie zamknięcia targowisk i ryneczków, a następnie natychmiastowy, bezwzględny zakaz zamknięcia.

– Mamy nakaz natychmiastowego zamknięcia rynków i ryneczków. Proszę podporządkowywać się decyzjom rządzących. Nawet jeśli ja się z tym nie zgadzam, będę się stosować do tych decyzji – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy dokonywaniem zakupów na Rynku Bernardyńskim, Jeżyckim czy Wildeckim do zakupów, które dokonuje się w Biedronce czy też w innym supermarkecie. Sam robię zakupy na targowisku. Widziałem wielką odpowiedzialność kupców i kupujących, którzy stoją w odpowiednich odstępach, nie dotykają owoców czy warzyw. Dyscyplina mieszkańców przekonuje mnie do tego, by robić wszystko, by te ryneczki funkcjonowały. Jeżeli będziemy zmuszeni do zamknięcia ryneczków to chciałbym dać czas kupcom na wyprzedanie produktów. Zamknięcie targowisk to też generowanie problemu społecznego. Kupcy stracą źródło dochodu, a także cały towar, którego nie będą w stanie teraz sprzedać – dodał prezydent Poznania.

Tymczasem kilka dni później, w ubiegłą środę, 25 marca minister rolnictwa zaapelował do samorządów o niezamykanie targowisk.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył minister rolnictwa wdrożone w życie przepisy, ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania, dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy.

– Targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. To miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Okazuje się, że targowiska znów będą mogły być otwarte, ale z kilkoma zaostrzeniami i zachowaniem środków bezpieczeństwa.

– Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny działając na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego przedstawił ostateczne stanowisko w zakresie sprzedaży z punktów otwartych (stragany, kramy na wolnej przestrzeni) zlokalizowanych na targowiskach z terenu województwa wielkopolskiego (których zamknięcie miało nastąpić z dniem 28.03.2020r.).
Wskazano wymagania i zasady dla sprzedawców prowadzących m.in. sprzedaż żywności na targowiskach, ale także innych produktów, tj.: zasady higieny rąk, oddychania i zabezpieczania przed kaszlem; zasady bezpieczeństwa żywności; ograniczenia bliskiego kontaktu z każdą osobą, która ma objawy chorobowe tj.: gorączka, kaszel, duszność; zachowania bezpiecznej odległości klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawcasprzedawca (min. 1,5 metra); w miarę możliwości korzystanie, głównie z płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych
– czytamy w komunikacie Sanepidu.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu informuje, że powyższe zasady obowiązują nie tylko sprzedawcę prowadzącego handel na targowisku, ale także zarządców targowisk. W tym zakresie bardzo ważna jest dbałość o czystość i higienę całego targowiska, zarządzanie odpadami, dbałość o odstępy między klientami [...] – informuje Sanepid.

Oznacza to, że od najbliższej soboty kostrzyńskie targowisko znów będzie otwarte. Zakupy na ryneczku przy ul. Piasta będzie można zrobić w godz. od 7:00 do 15:00 (chyba, że część kupców zakończy działalność wcześniej).

– Jednak w związku z ograniczeniami związanymi z trwającym stanem epidemii spowodowanym zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 możliwa będzie sprzedaż tylko następujących artykułów: spożywczych, ogrodniczych i sadowniczych. Każdy ze sprzedawców indywidualnie odpowiada za dostosowanie warunków sprzedaży wystawianych towarów (w tym zapewnienie rękawiczek i płynów dezynfekujących) do wytycznych Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – informuje spółka Targowisko Miejskie w Kostrzynie.


Komentarze (14)

05-04-2020 22:29:58
Jacek N
do Tadziu - może Pan/Pani pisać trochę składniej.
05-04-2020 13:52:21
Red
Tadziu chyba to zrobię jak sie sytuacja unormuje bo wszędzie znajduje na co gmina wyda a nie mozna znaleźć skąd weźmie na te inwestycje zreszta radnych i tak jak sejm czeka nowelizacja budżetu .
04-04-2020 23:57:32
Tadziu
Red z tego co wiem kazdy mieszkaniec moze złozyć do gminy interpletacja np ile ma gmina z opłaty targowej w ciagu roku tylko niebedziesz anonimowy chyba ze wniosek złozy znajomy
04-04-2020 23:24:54
Tadziu
@ Red z tego targowisko gmina nie zarobiła te 35 tys przez rok ja tak uwazam ale dwaj panowie zarabiaja w roku ok 300 tys na konto i zadnego odzewu tylko dla radnych mozna miec szaczunek
04-04-2020 23:19:07
Tadziu
@ Red nie jestem jasnowidzem ale napewno powinien byc zlikwidowany w tym roku niech gmina przeznaczy kase z kurdeszu na wazniejsze wydatki bo bedzie ciezko ,na przykład na pomoc mieszkancom bo niewiadomo co bedzie maj -czerwiec
04-04-2020 22:34:51
Red
Tadziu mam do Ciebie i innych pytanie które nasunęło mi się pisząc poprzedni komentarz co z Kurdeszem powinien się odbyć w terminie być przesunięty czy w tym roku nie powinien się odbyc stan na dzisiaj w końcu nie wiadomo jaka będzie sytuacja pod koniec maja czy nadal będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń
04-04-2020 21:39:14
Mieszkaniec
Moze po 2o latach wynajmu maja pierwokupu a wiadomo kto to dzierzawi od gminy dwaj Panowie zaprzyjaznieni z Burmistrzem
04-04-2020 21:35:02
Red
@Tadziu wiem ze to 5 albo 10% resztę za inkaso dzierżawca a podczas kurdeszu MGOK nie wiem kto przy cmentarzu 1.11 ciekawe czy jest to te 35 tys które przeznaczono na zakupy dla szpitala inna sprawa jest ile% wykonania szacunkowych wpływów bo przecież takie musza być w projekcie budżetu umieszczone?Zeby nie było targowisko ma koszty stałe i z czegoś trzeba je opłacić stad ta prowizja.
04-04-2020 20:23:51
Tadziu
Red ja mysle ze gmina niema wielkich kasy z opłaty targowej ,moze ktoś liczy zeby kupić ten teren za dobrą kase od gminy
04-04-2020 17:31:58
Red
Swoją droga czy ktoś się orientuje ile gmina rocznie ma z opłaty targowej?
04-04-2020 17:15:00
Red
@jacek N to był komentarz z przekąsem PiS nie wierze od 2018 gdy w czasie najwiekszych podwyżek cen paliw ogłosili ze 100 młyn Orlen da na Kubice pozdrawiam
04-04-2020 14:30:50
Jacek N.
do Red - czy ty jesteś tylko głupi czy jesteś pisowskim nieukiem ???
03-04-2020 20:29:30
Red
Zawsze jakiś grosz do budżetu gminy wpłynie choć 90 czy 95%zabierze inkasent czyli dzierżawca targowiska
03-04-2020 17:20:01
Zdezorientowany
Targowisko otworzyć, a wybory przełożyć!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

14:00
TRZEK, Wydzierzewice
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- animacje, warsztaty, dmuchańce, sportowe rozgrywki, mała gastronomia

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

15

cze

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie domu parafialnego przez ks. abp Stanisława Gądeckiego

19

cze

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Noteć Czarnków

20

cze

17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Tarnovia II Tarnowo Podgórne

[ wszystkie ]

Sonda
To juz półmetek kadencji - jak oceniasz kostrzyński samorząd?

6 - idealnie

5 - bardzo dobrze

4 - dobrze

3 - dostatecznie

2 - miernie

1 - niedostatecznie


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: