Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki i placówki kulturalne będą zamknięte - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki i placówki kulturalne będą zamknięte
11-03-2020 23:56   Janusz Ludwiczak
Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd w obawie przed koronawirusem podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków oraz uczelni na dwa tygodnie – od 12 do 25 marca. Zamknięte będą również kina, teatry i muzea, a także biblioteki i inne placówki kulturalne. Odwołano również wiele imprez i wydarzeń sportowych.

– Koronawirus może stać się bardzo groźny, dlatego trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte od 12 do 25 marca, z czego dwa pierwsze dni to okres przejściowy. W tym czasie w przedszkolach i szkołach podstawowych będą odbywały się jedynie zajęcia opiekuńcze. W związku z zagrożeniem, także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to, że szkoły, przedszkola i żłobki zostaną zamknięte również w gminie Kostrzyn.

– Zwracam się z prośbą aby już od jutra rodzice nie posyłali dzieci do szkół. Jednakże w czwartek i w piątek placówki oświatowe w Gminie Kostrzyn będą otwarte, pełniąc funkcje opiekuńcze dla dzieci, dla których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki z dnia na dzień. Apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim o pozostanie dzieci i młodzieży w domach na czas zawieszenia zajęć lekcyjnych – poinformował w środę w specjalnym komunikacie Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Zwracam się także z prośbą o zawieszenie lub odwołanie zaplanowanych przez stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Gminy Kostrzyn zajęć, spotkań czy imprez m.in. na obiektach użyteczności publicznej. Uprzejmie proszę wszystkich mieszkańców i klientów Urzędu Miejskiego, Zakładu Komunalnego, OPS, Biblioteki Publicznej, MGOK oraz wszystkich innych jednostek publicznych o ograniczenie wizyt w tych instytucjach. Zachęcam do kontaktów telefonicznych oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zwracam się z apelem do Państwa o wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo nas wszystkich Mieszkańców Gminy Kostrzyn i ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i kontaktów w najbliższym otoczeniu – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Rodzicom dzieci, które nie skończyły 8. roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Przewiduje to tzw. specustawa - specjalna ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko dla jednego z dwojga rodzica, jeśli ma ubezpieczenie chorobowe i ma dziecko poniżej 8 lat.
Rodzice do lat 14 mogą skorzystać również z ustawowego prawa do opieki nad dziećmi.
Więcej informacji na stronie internetowej ZUS.

Z kolei do 27 marca inkasenci Zakładu Komunalnego nie będą spisywać liczników.

– W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich odbiorców wody i ścieków oraz w celu przeciwdziałania rozpowszechniania się z choroby zakaźnej SARS-CoV-2 informujemy, że od 12 marca 2020 r. do dnia 27 marca 2020 r. inkasenci nie będą spisywać liczników w Państwa domach i mieszkaniach – informuje Kinga Czechowska, dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

Stan liczników można podać telefonicznie pod numerem 61 8178 239 (wew. 36), za pośrednictwem inkasenta: Bartosz Kotarski: 508 456 776, Ewa Budzyńska: 512 435 067, Jarosław Andrzejak: 534 303 943 lub najlepiej drogą e-mailową: aleksandra.motyl@zkkostrzyn.pl.

Zawieszone zostały również wszystkie dodatkowe zajęcia w kostrzyńskiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Odwołano wiele imprez. I tak 21 marca nie odbędzie się w Sannikach bieg "Wiosenna Słodka Mila" w ramach Biegowego Grand Prix Gminy Kostrzyn. Zawody te odbędą się najprawdopodobniej na początku kwietnia.

21 marca nie odbędą się również wiosenne warsztaty dla dzieci "Pierwszy dzień wiosny z jajem" w Siekierkach.

Z kolei Wielkopolski Związek Piłki Nożna do 23 marca zawiesił wszystkie rozgrywki piłkarskie. Oznacza to, że nie będzie zaplanowane na tą sobotę pierwszego po zimowej przerwie meczu, w którym Lechia Kostrzyn miała zagrać ze Zjednoczonymi Trzemeszno. Nie będzie również zaplanowanego na przyszłą niedzielę meczu Maratończyk Brzeźno - Poznań FC.

W czwartek i piątek autobusy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej kursować będą normalnie, zgodnie z rozkładem jazdy, jednak od 16 marca mogą wystąpić pewne zmiany w funkcjonowaniu.


Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę potwierdzono wystąpienie koronawirusa łącznie u 33 osób na terenie Polski. Wieczorem stwierdzono 2 przypadek w Wielkopolsce.

– Jest to córka pacjentki hospotilzowanej od 8 marca w oddziale chorób zakaźnych Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Chora została przetransportowana do szpitala i znajduje się obecnie pod opieką lekarzy. Jej stan lekarze określają jako dobry – poinformował Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 317 osób (o 150 mniej niż wczoraj), 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym.

Szerzenie się zakażeń wirusem koronawirusa COVID-19 zdiagnozowano w połowie grudnia ubiegłego roku. Głównym miejscem zachorowań było miasto Wuhan w środkowych Chinach, przy czym w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się już w całych Chinach. 13 stycznia potwierdzono też pierwszy przypadek zachorowania poza granicami tego państwa – w Tajlandii. 24 stycznia zdiagnozowano pierwszy przypadek choroby w Europie (we Francji). W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Obecnie, według stanu na 11 marca liczba zakażonych na całym świecie sięgnęła 118 629, z czego zmarło 4 292 osób.

– Jak zapobiegać zakażeniu? Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – apeluje Główny Inspektor Sanitarny, NFZ i Ministerstwo Zdrowia.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: