Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki i placówki kulturalne będą zamknięte - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki i placówki kulturalne będą zamknięte
11-03-2020 23:56   Janusz Ludwiczak
Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd w obawie przed koronawirusem podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków oraz uczelni na dwa tygodnie – od 12 do 25 marca. Zamknięte będą również kina, teatry i muzea, a także biblioteki i inne placówki kulturalne. Odwołano również wiele imprez i wydarzeń sportowych.

– Koronawirus może stać się bardzo groźny, dlatego trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem. Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte od 12 do 25 marca, z czego dwa pierwsze dni to okres przejściowy. W tym czasie w przedszkolach i szkołach podstawowych będą odbywały się jedynie zajęcia opiekuńcze. W związku z zagrożeniem, także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to, że szkoły, przedszkola i żłobki zostaną zamknięte również w gminie Kostrzyn.

– Zwracam się z prośbą aby już od jutra rodzice nie posyłali dzieci do szkół. Jednakże w czwartek i w piątek placówki oświatowe w Gminie Kostrzyn będą otwarte, pełniąc funkcje opiekuńcze dla dzieci, dla których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki z dnia na dzień. Apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim o pozostanie dzieci i młodzieży w domach na czas zawieszenia zajęć lekcyjnych – poinformował w środę w specjalnym komunikacie Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Zwracam się także z prośbą o zawieszenie lub odwołanie zaplanowanych przez stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Gminy Kostrzyn zajęć, spotkań czy imprez m.in. na obiektach użyteczności publicznej. Uprzejmie proszę wszystkich mieszkańców i klientów Urzędu Miejskiego, Zakładu Komunalnego, OPS, Biblioteki Publicznej, MGOK oraz wszystkich innych jednostek publicznych o ograniczenie wizyt w tych instytucjach. Zachęcam do kontaktów telefonicznych oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zwracam się z apelem do Państwa o wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo nas wszystkich Mieszkańców Gminy Kostrzyn i ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i kontaktów w najbliższym otoczeniu – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Rodzicom dzieci, które nie skończyły 8. roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Przewiduje to tzw. specustawa - specjalna ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko dla jednego z dwojga rodzica, jeśli ma ubezpieczenie chorobowe i ma dziecko poniżej 8 lat.
Rodzice do lat 14 mogą skorzystać również z ustawowego prawa do opieki nad dziećmi.
Więcej informacji na stronie internetowej ZUS.

Z kolei do 27 marca inkasenci Zakładu Komunalnego nie będą spisywać liczników.

– W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich odbiorców wody i ścieków oraz w celu przeciwdziałania rozpowszechniania się z choroby zakaźnej SARS-CoV-2 informujemy, że od 12 marca 2020 r. do dnia 27 marca 2020 r. inkasenci nie będą spisywać liczników w Państwa domach i mieszkaniach – informuje Kinga Czechowska, dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

Stan liczników można podać telefonicznie pod numerem 61 8178 239 (wew. 36), za pośrednictwem inkasenta: Bartosz Kotarski: 508 456 776, Ewa Budzyńska: 512 435 067, Jarosław Andrzejak: 534 303 943 lub najlepiej drogą e-mailową: aleksandra.motyl@zkkostrzyn.pl.

Zawieszone zostały również wszystkie dodatkowe zajęcia w kostrzyńskiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Odwołano wiele imprez. I tak 21 marca nie odbędzie się w Sannikach bieg "Wiosenna Słodka Mila" w ramach Biegowego Grand Prix Gminy Kostrzyn. Zawody te odbędą się najprawdopodobniej na początku kwietnia.

21 marca nie odbędą się również wiosenne warsztaty dla dzieci "Pierwszy dzień wiosny z jajem" w Siekierkach.

Z kolei Wielkopolski Związek Piłki Nożna do 23 marca zawiesił wszystkie rozgrywki piłkarskie. Oznacza to, że nie będzie zaplanowane na tą sobotę pierwszego po zimowej przerwie meczu, w którym Lechia Kostrzyn miała zagrać ze Zjednoczonymi Trzemeszno. Nie będzie również zaplanowanego na przyszłą niedzielę meczu Maratończyk Brzeźno - Poznań FC.

W czwartek i piątek autobusy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej kursować będą normalnie, zgodnie z rozkładem jazdy, jednak od 16 marca mogą wystąpić pewne zmiany w funkcjonowaniu.


Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę potwierdzono wystąpienie koronawirusa łącznie u 33 osób na terenie Polski. Wieczorem stwierdzono 2 przypadek w Wielkopolsce.

– Jest to córka pacjentki hospotilzowanej od 8 marca w oddziale chorób zakaźnych Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Chora została przetransportowana do szpitala i znajduje się obecnie pod opieką lekarzy. Jej stan lekarze określają jako dobry – poinformował Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 317 osób (o 150 mniej niż wczoraj), 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym.

Szerzenie się zakażeń wirusem koronawirusa COVID-19 zdiagnozowano w połowie grudnia ubiegłego roku. Głównym miejscem zachorowań było miasto Wuhan w środkowych Chinach, przy czym w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się już w całych Chinach. 13 stycznia potwierdzono też pierwszy przypadek zachorowania poza granicami tego państwa – w Tajlandii. 24 stycznia zdiagnozowano pierwszy przypadek choroby w Europie (we Francji). W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Obecnie, według stanu na 11 marca liczba zakażonych na całym świecie sięgnęła 118 629, z czego zmarło 4 292 osób.

– Jak zapobiegać zakażeniu? Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – apeluje Główny Inspektor Sanitarny, NFZ i Ministerstwo Zdrowia.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

sie

do 15-08-2022
Gułtowy
Qultowe Gułtowy

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

26

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

10

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: