Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Po Tomku pozostało puste miejsce na sali" – upamiętniono zmarłego radnego {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Po Tomku pozostało puste miejsce na sali" – upamiętniono zmarłego radnego {► FILM}
05-03-2020 14:17   Janusz Ludwiczak
Od upamiętnienia minutą ciszy rozpoczęła się ostatnia sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia radni omawiali również sprawę kina, które jesienią zostanie otwarte w budynku Biblioteki Publicznej, a także rozmawiali o nowej drodze, która ma powstać w Kostrzynie i w przyszłości połączy ulicę Poznańską z Warszawską w zachodniej części miasta.

Puste miejsce, przy nim flaga gminy Kostrzyn przepasana kirem i róże – na sesji zabrakło radnego Tomasza Janiaka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, który nagle zmarł 27 stycznia.

– Tomasz zawsze starał się służyć swoją pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz zamiłowanie do nowinek technologicznych potrafił przenieść na grunt działalności samorządowej, wykorzystując je do zwiększenia komfortu życia i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Dziś jego dziełem staje się dynamiczny rozwój naszej gminy. Jako radny posiadał swoje, głęboko przemyślane zdanie, którego zawsze potrafił bronić, będąc jednocześnie otwarty na argumenty innych. Jego pragmatyzm i życiowy optymizm, pogoda ducha były dla nas zawsze dobrym przykładem w trudnych sytuacjach. Będzie nam brakowało jego dyskusji – wspominał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Po Tomku pozostało puste miejsce na sali sesyjnej, jednak na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako zaangażowany samorządowiec pełen pomysłów, optymizmu, który swoją inteligencją i trafnym dowcipem potrafił rozładować emocje w każdej trudnej dyskusji – dodał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

W dalszej części burmistrz Szymon Matysek i przewodniczący rady podziękowali Mirosławowi Kucharskiemu za pełnienie funkcji sołtysa Węgierskiego w latach 2015-2020. Jak już informowaliśmy dotychczasowy gospodarz wsi złożył rezygnację w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i przeprowadzkę do Środy Wlkp. Na pamiątkę były już sołtys otrzymał tabliczkę informacyjną z napisem "sołtys".

Następnie radni przegłosowali jednogłośnie uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2030.

Podczas sesji burmistrz poinformował o nowej drodze, która miałaby powstać w zachodniej części Kostrzyna.

– Zmiany dotyczą wpływów, które nastąpiły z podatku dochodowego CIT. Środki te chcemy przeznaczyć na budowę łącznika, połączenia bezpośrednio ulicy Poznańskiej z Warszawską. Chcemy stworzyć nowy ciąg komunikacyjny, zabezpieczyć teren pod przyszłą inwestycję i umożliwić procedowanie planu miejscowego. Na byłych terenach GS-u planowane jest nowe osiedle mieszkaniowe – mówił podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– W styczniu radni zabezpieczyli środki na stworzenie kina. W ciągu dwóch tygodni podpiszemy umowę i rozpoczniemy adaptację części pomieszczeń biblioteki na kino społecznościowe, które potocznie nazywa się "Kino za rogiem", ale ogłosimy konkurs na nazwę. Kino zostałoby zainaugurowane na przełomie października i listopada – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Jak już informowaliśmy kino będzie mieć 21 miejsc. Sala będzie wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i akustykę oraz klimatyzację. Inwestycja obejmować będzie prace remontowe na poziomie piwnicy i parteru, roboty rozbiórkowe, prace adaptacyjne w sali multimedialnej, montaż instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i chłodzenia.
Do przetargu swoją ofertę złożyły cztery firmy, których oferty opiewają na kwotę od 298 907,18 zł do aż 549 105,83 zł. Inwestycja ma kosztować łącznie 434 200 zł, z czego 150 tys. zł dofinansuje Urząd Marszałkowski.

Zmiany w budżecie zakładają również wybudowanie czterech bieżni lekkoatletycznych na terenie gminy.

– Mamy gotowe projekty, będziemy wnioskować o środki w Urzędzie Marszałkowskim. O dwa projekty będziemy wnioskować w tym roku w ramach programu "Biegamy i skaczemy" - w tym roku dla Czerlejna i Gułtów, w przyszłym roku Kostrzyn i Siekierki. W Iwnie jest już od trzech lat taki obiekt, wybudowany ze środków zewnętrznych, z kolei w Brzeźnie nie mamy terenu, na którym taka bieżnia mogłaby powstać – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Radni przeznaczyli również środki na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej wzdłuż ul. Grabowej w Siekierkach. Fundusze te pochodzą z pozostałych środków finansowych po rozstrzygnięciu przetargu na budowę boiska wielofunkcyjnego (180 tys. zł) oraz nadwyżki budżetowej Zakładu Komunalnego (186 tys. zł).

Burmistrz odniósł się również do pisma radnej Anny Dudzińskiej.

– W związku z doniesieniami medialnymi o toksyczności nawierzchni sztucznych boisk sportowych oraz obawami mieszkańców zgłaszam się o powołanie komisji. Proszę panią radną, aby nie stwarzała pani wrażenia, jakbyśmy nie wiedzieli czym się zajmujemy. Zabiegała pani o to, abyśmy to boisko w Siekierkach budowali jak najszybciej. Jak widać, nigdy nie była pani na podobnym boisku, których mamy aż cztery - w Gułtowach, Czerlejnie, Brzeźnie i w Kostrzynie. Zamiast granulatu mamy tam wysypany piasek. Nie było żadnych skarg od rodziców. W 2009 roku otrzymaliśmy atest Państwowego Zakładu Higieny – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Radni uchwalili również aktualizację "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2021" oraz podjęli uchwałę w sprawie zmian w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Kostrzyn na lata 2016-2020, zwiększając kwotę dotacji celowej do kwoty 150 tys. zł. Ponadto podjęta została uchwała w sprawie ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych, dla których zarządcą jest Gmina Kostrzyn na cele nie związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu.

Radny Arkadiusz Bilski zapytał o budowę sieci światłowodowej.

– Najpierw budowany był główny szkielet, potem sieć rozproszona. Światłowodu nie ma w centrum Kostrzyna, a jest na obrzeżach. Wynika to z różnych powodów, główny to czynnik ekonomiczny operatora, a na samym końcu brany pod uwagę jest interes społeczny. Nie stwarzaliśmy żadnych problemów, z jedynym zastrzeżeniem - odtworzenie nawierzchni i elementów pasa drogowego. Był głos jednego z inwestorów, że wybuduje światłowód, ale gmina ma sama odtworzyć chodnik. Nie będziemy po nikim sprzątać. W Ługowinach jest gotowy projekt, niebawem światłowód tam ma być – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Podczas czwartkowej sesji radni złożyli również kilka interpelacji. I tak radny Szymon Frąckowiak w imieniu mieszkańców sołectwa Glinka złożył wniosek o przebudowę kolejnego odcinka drogi z Glinki do Buszkówca.

Radny Paweł Perka złożył interpelację z zapytaniem co z remontem drogi na odcinku Brzeźno - Siedleczek - Siedlec.

Z kolei radna Beata Knopkiewicz złożyła interpelację w sprawie wiatraka w Czerlejnie.

– W lipcu spotkaliśmy się z konserwatorem zabytków i właścicielem nieruchomości. Wiatrak jest wpisany do rejestru zabytków. Konserwator nie wyraża zgody na rozebranie wiatraka. Jednak mamy ponownie spotkać się z konserwatorem zabytków. Być może obiekt udałoby się przenieść na inną nieruchomość. Wymagałoby to przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia budowlanego – tłumaczył burmistrz.

Na zakończenie sesji radna Beata Jankowiak poruszyła temat dzików.

– Dwa tygodnie temu pojawiły się dziki w okolicy ulicy Słonecznej, Miklaszewskiego, otrzymaliśmy również zgłoszenia z Siekierek. Podpisaliśmy umowę z firmą specjalistyczną, która zajmuje się wyławianiem dzików za pomocą specjalistycznej klatki, do której są zwabiane dziki. Jedna próba wyłowienia dzika to koszt 3 tys. zł. Jeżeli są takie zgłoszenia to musimy reagować, ale problemem jest gdzie przenieść takiego dzika. Żadne koło łowieckie ze względu na choroby ASF nie ma prawa wpuścić dzika do lasu. Obecnie nie mamy żadnych zgłoszeń w sprawie dzików. Ilość dzików na terenie gminy Kostrzyn według łowczych szacowana jest na poziomie ponad tysiąca sztuk – odpowiedział burmistrz.

Radna Beata Jankowiak zapytała również jak gmina reaguje na zanieczyszczanie powietrza.

– Reagujemy na każdą interwencję, przeprowadzamy kontrolę razem z policją. Informację zwrotną otrzymują osoby, które zgłaszają sprawę. Nie chcemy publicznego linczu na danej osobie. Nasi pracownicy mają prawo pobrać próbki. W większości przypadków widzieliśmy, że był spalany węgiel lub miał gorszej jakości. Raz mieliśmy sytuację, że ktoś próbował palić węgiel brunatny. Nie mieliśmy przypadku, by ktoś palił śmieci. Trudno upilnować osobę, która robi sobie "grilla" o 24:00. Pomaga edukacja, wysyłanie informacji – wskazywał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ FILM

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: