Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Po Tomku pozostało puste miejsce na sali" – upamiętniono zmarłego radnego {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Po Tomku pozostało puste miejsce na sali" – upamiętniono zmarłego radnego {► FILM}
05-03-2020 14:17   Janusz Ludwiczak
Od upamiętnienia minutą ciszy rozpoczęła się ostatnia sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia radni omawiali również sprawę kina, które jesienią zostanie otwarte w budynku Biblioteki Publicznej, a także rozmawiali o nowej drodze, która ma powstać w Kostrzynie i w przyszłości połączy ulicę Poznańską z Warszawską w zachodniej części miasta.

Puste miejsce, przy nim flaga gminy Kostrzyn przepasana kirem i róże – na sesji zabrakło radnego Tomasza Janiaka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, który nagle zmarł 27 stycznia.

– Tomasz zawsze starał się służyć swoją pomocą tam, gdzie była ona potrzebna. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz zamiłowanie do nowinek technologicznych potrafił przenieść na grunt działalności samorządowej, wykorzystując je do zwiększenia komfortu życia i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Dziś jego dziełem staje się dynamiczny rozwój naszej gminy. Jako radny posiadał swoje, głęboko przemyślane zdanie, którego zawsze potrafił bronić, będąc jednocześnie otwarty na argumenty innych. Jego pragmatyzm i życiowy optymizm, pogoda ducha były dla nas zawsze dobrym przykładem w trudnych sytuacjach. Będzie nam brakowało jego dyskusji – wspominał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Po Tomku pozostało puste miejsce na sali sesyjnej, jednak na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako zaangażowany samorządowiec pełen pomysłów, optymizmu, który swoją inteligencją i trafnym dowcipem potrafił rozładować emocje w każdej trudnej dyskusji – dodał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

W dalszej części burmistrz Szymon Matysek i przewodniczący rady podziękowali Mirosławowi Kucharskiemu za pełnienie funkcji sołtysa Węgierskiego w latach 2015-2020. Jak już informowaliśmy dotychczasowy gospodarz wsi złożył rezygnację w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i przeprowadzkę do Środy Wlkp. Na pamiątkę były już sołtys otrzymał tabliczkę informacyjną z napisem "sołtys".

Następnie radni przegłosowali jednogłośnie uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2030.

Podczas sesji burmistrz poinformował o nowej drodze, która miałaby powstać w zachodniej części Kostrzyna.

– Zmiany dotyczą wpływów, które nastąpiły z podatku dochodowego CIT. Środki te chcemy przeznaczyć na budowę łącznika, połączenia bezpośrednio ulicy Poznańskiej z Warszawską. Chcemy stworzyć nowy ciąg komunikacyjny, zabezpieczyć teren pod przyszłą inwestycję i umożliwić procedowanie planu miejscowego. Na byłych terenach GS-u planowane jest nowe osiedle mieszkaniowe – mówił podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– W styczniu radni zabezpieczyli środki na stworzenie kina. W ciągu dwóch tygodni podpiszemy umowę i rozpoczniemy adaptację części pomieszczeń biblioteki na kino społecznościowe, które potocznie nazywa się "Kino za rogiem", ale ogłosimy konkurs na nazwę. Kino zostałoby zainaugurowane na przełomie października i listopada – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Jak już informowaliśmy kino będzie mieć 21 miejsc. Sala będzie wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i akustykę oraz klimatyzację. Inwestycja obejmować będzie prace remontowe na poziomie piwnicy i parteru, roboty rozbiórkowe, prace adaptacyjne w sali multimedialnej, montaż instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i chłodzenia.
Do przetargu swoją ofertę złożyły cztery firmy, których oferty opiewają na kwotę od 298 907,18 zł do aż 549 105,83 zł. Inwestycja ma kosztować łącznie 434 200 zł, z czego 150 tys. zł dofinansuje Urząd Marszałkowski.

Zmiany w budżecie zakładają również wybudowanie czterech bieżni lekkoatletycznych na terenie gminy.

– Mamy gotowe projekty, będziemy wnioskować o środki w Urzędzie Marszałkowskim. O dwa projekty będziemy wnioskować w tym roku w ramach programu "Biegamy i skaczemy" - w tym roku dla Czerlejna i Gułtów, w przyszłym roku Kostrzyn i Siekierki. W Iwnie jest już od trzech lat taki obiekt, wybudowany ze środków zewnętrznych, z kolei w Brzeźnie nie mamy terenu, na którym taka bieżnia mogłaby powstać – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Radni przeznaczyli również środki na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej wzdłuż ul. Grabowej w Siekierkach. Fundusze te pochodzą z pozostałych środków finansowych po rozstrzygnięciu przetargu na budowę boiska wielofunkcyjnego (180 tys. zł) oraz nadwyżki budżetowej Zakładu Komunalnego (186 tys. zł).

Burmistrz odniósł się również do pisma radnej Anny Dudzińskiej.

– W związku z doniesieniami medialnymi o toksyczności nawierzchni sztucznych boisk sportowych oraz obawami mieszkańców zgłaszam się o powołanie komisji. Proszę panią radną, aby nie stwarzała pani wrażenia, jakbyśmy nie wiedzieli czym się zajmujemy. Zabiegała pani o to, abyśmy to boisko w Siekierkach budowali jak najszybciej. Jak widać, nigdy nie była pani na podobnym boisku, których mamy aż cztery - w Gułtowach, Czerlejnie, Brzeźnie i w Kostrzynie. Zamiast granulatu mamy tam wysypany piasek. Nie było żadnych skarg od rodziców. W 2009 roku otrzymaliśmy atest Państwowego Zakładu Higieny – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Radni uchwalili również aktualizację "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2021" oraz podjęli uchwałę w sprawie zmian w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Kostrzyn na lata 2016-2020, zwiększając kwotę dotacji celowej do kwoty 150 tys. zł. Ponadto podjęta została uchwała w sprawie ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych, dla których zarządcą jest Gmina Kostrzyn na cele nie związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu.

Radny Arkadiusz Bilski zapytał o budowę sieci światłowodowej.

– Najpierw budowany był główny szkielet, potem sieć rozproszona. Światłowodu nie ma w centrum Kostrzyna, a jest na obrzeżach. Wynika to z różnych powodów, główny to czynnik ekonomiczny operatora, a na samym końcu brany pod uwagę jest interes społeczny. Nie stwarzaliśmy żadnych problemów, z jedynym zastrzeżeniem - odtworzenie nawierzchni i elementów pasa drogowego. Był głos jednego z inwestorów, że wybuduje światłowód, ale gmina ma sama odtworzyć chodnik. Nie będziemy po nikim sprzątać. W Ługowinach jest gotowy projekt, niebawem światłowód tam ma być – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Podczas czwartkowej sesji radni złożyli również kilka interpelacji. I tak radny Szymon Frąckowiak w imieniu mieszkańców sołectwa Glinka złożył wniosek o przebudowę kolejnego odcinka drogi z Glinki do Buszkówca.

Radny Paweł Perka złożył interpelację z zapytaniem co z remontem drogi na odcinku Brzeźno - Siedleczek - Siedlec.

Z kolei radna Beata Knopkiewicz złożyła interpelację w sprawie wiatraka w Czerlejnie.

– W lipcu spotkaliśmy się z konserwatorem zabytków i właścicielem nieruchomości. Wiatrak jest wpisany do rejestru zabytków. Konserwator nie wyraża zgody na rozebranie wiatraka. Jednak mamy ponownie spotkać się z konserwatorem zabytków. Być może obiekt udałoby się przenieść na inną nieruchomość. Wymagałoby to przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia budowlanego – tłumaczył burmistrz.

Na zakończenie sesji radna Beata Jankowiak poruszyła temat dzików.

– Dwa tygodnie temu pojawiły się dziki w okolicy ulicy Słonecznej, Miklaszewskiego, otrzymaliśmy również zgłoszenia z Siekierek. Podpisaliśmy umowę z firmą specjalistyczną, która zajmuje się wyławianiem dzików za pomocą specjalistycznej klatki, do której są zwabiane dziki. Jedna próba wyłowienia dzika to koszt 3 tys. zł. Jeżeli są takie zgłoszenia to musimy reagować, ale problemem jest gdzie przenieść takiego dzika. Żadne koło łowieckie ze względu na choroby ASF nie ma prawa wpuścić dzika do lasu. Obecnie nie mamy żadnych zgłoszeń w sprawie dzików. Ilość dzików na terenie gminy Kostrzyn według łowczych szacowana jest na poziomie ponad tysiąca sztuk – odpowiedział burmistrz.

Radna Beata Jankowiak zapytała również jak gmina reaguje na zanieczyszczanie powietrza.

– Reagujemy na każdą interwencję, przeprowadzamy kontrolę razem z policją. Informację zwrotną otrzymują osoby, które zgłaszają sprawę. Nie chcemy publicznego linczu na danej osobie. Nasi pracownicy mają prawo pobrać próbki. W większości przypadków widzieliśmy, że był spalany węgiel lub miał gorszej jakości. Raz mieliśmy sytuację, że ktoś próbował palić węgiel brunatny. Nie mieliśmy przypadku, by ktoś palił śmieci. Trudno upilnować osobę, która robi sobie "grilla" o 24:00. Pomaga edukacja, wysyłanie informacji – wskazywał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ FILM

Komentarze (19)

09-03-2020 09:54:17
Red
"Zmiany wpływów które nastąpiły z podatku dochodowego CJT" może ktoś mi wyjaśni co burmistrz miał na myśli bo podwyżkę podatku od nieruchomosci uzasadniał obniżka wpływów z PIT przez obniżkę stawki i zwolnienie z niego osób do 26 roku życia?
07-03-2020 19:55:15
Red
Chyba roUmiem mała Kostrzynskia obwodnica która zaczynałaby sie gdzieś przed Wieniawskiego a konczylaby sie tworząc przed przejazdem przedłużenie Warszawskiej taka Okrężną w tej części miasta po której jeździły by ciężarówki a przy niej tereny pod działalność gospodarcza lub osiedle
07-03-2020 18:54:39
Zdzich
Olo,na straży wydatków samorządów stoi ustawa.Ja nie widzę przeszköd żeby deweloper,w tym wypadku zdaje się Atrium,partycypowało w budowie tej trasy, zresztą nie trzeba szukać przykładów daleko.150k dołoży właściciel sieci Dino do budowy chodnika i ddr w Kórnickiej.Zachęcam do uczestnictwa w spotkaniach z burmistrzem i radnymi, zawsze można o wszystko zapytać no się dowiedzieć.
07-03-2020 18:47:20
Zdzich
Przepraszam,miało być...z przejazdu kolejowego po stronie Warszawskiej w lewo,nie prawo.
07-03-2020 18:39:42
Zdzich
Red,ty mówisz zdaje się o pd-wsch obwodnicy Poznania która ugrzęzła zdaje się na decyzji środowiskowej,bo ciągle przesuwane są terminy.Tu chodzi o lokalną alternatywę do Półwiejskiej która,z tego co zrozumiałem na spotkaniu pobiegnie z obecnego przejazdu w prawo,w kierunku Warzywnej i dalej do Poznańskiej.Nawet po otwarciu tunelu,ruch na przejeździe kol.będzie intensywny,można przypuszczać że Półwiejska na światłach z Poznańską będzie się blokować.W kontekście planowej budowy JRG w tym miejscu nie jest to porządane
07-03-2020 16:49:19
Red
Zdzichu jak rozumiem tłumacząc z "urzędniczego" na "nasze" ma być to nowa droga od 92 do nowej 5 ? Swoją droga czyżby Burmistrz miał jakieś przecieki od Posła Wroblewskiego np jedna ze 100 obwodnic to Kostrzyn a oficjalne ogłoszenie tego faktu przed 10 maja może planowana jest wizyta prezydenta Dudy?
07-03-2020 12:42:21
Olo
Zdzich widać,że dobrze znasz plany. Gmina już nie może dostać kredytów i wypuszcza obligacje. Za chwile zostaną puste obietnice i projekty przeterminowane, bo brak kasy na realizację. Dlaczego budować drogę deweloperowi, przecież on zarabia i zysk do kieszeni. Dlaczego nie robić tak jak Poznań - tam większość dróg budują deweloperzy na własny koszt.
07-03-2020 12:07:22
Konsekwentny
Zdzich, kłopot jest taki, że ja wolę się nie zadłużać. Podwyżki podatku od nieruchomości dostali i ci, którzy wolą się z Matyskiem zadłużyć, jak i ci, którzy nie. Zapłacisz wartość podwyżki od mojego podatku? No bo Ty wolisz się zadłużyć....
07-03-2020 11:24:11
REDAKCJA
@Red: Dziękuje za zwrócenie uwagi. Oczywiście chodziło o część zachodnią ;) Poprawione. Pozdrawiam.
07-03-2020 11:15:36
Zdzich
Tadziu łyk zimnej wody,spacer i będzie ok.Do KostrYnski Pyra...to będzie raczej nowa droga po nowym śladzie w kierunku Warzywnej, zupełnie nowy układ drogowy i pewnie też Moniuszki będzie połączona, chociaż pewnie jednokierunkowa bo ona jednak nie ma parametrów na tranzyt.W perspektywie 10lat będzie można pomyśleć o tunelu w świetle Kórnickiej i likwidacji przejazdu.Najpierw trzeba MPZP uchwalić,a to niestety koszty.Wolę się zadłużyć z Matyskiem,niż mieć stagnację i pełną kasę jak kiedyś...
07-03-2020 09:27:55
Red
Ktoś ma kłopoty z kierunkami ale dla mnie to zachodnia część Kostrzyna.
06-03-2020 23:05:16
lolek
Tak bedzie ta droga poszerzana i płoty do wymiany
06-03-2020 22:51:29
KostrYnski Pyra
Czy ten łącznik to przedłużenie Moniuszki od Kosynierow w stronę przejazdu kolejowego?
06-03-2020 22:38:33
Tadziu
Dobry bajer dla mieszkanców to sukces ile ludzi oszukał w gminie i ta jego ekipa super ,wstyd
06-03-2020 20:38:52
Red
Szanowny Panie Burmistrzu prosił bym o konkrety a nie ogolniki z jednej strony słyszę ze gmina strasznie zadłużona a drugiej wyciąga pieniądze na łącznik Poznanska Warszawska z CIT czy są to realne pieniądze czy wirtualne?
06-03-2020 19:20:19
Anna
Strażnica PSP na trawniku obok budynków OSP, bo tam jedynie grunty gminne. OSP prawdopodobnie będzie wygaszone, jak przedszkole.
06-03-2020 16:48:22
Red
Strażnica PSP tez tam?
06-03-2020 13:59:14
Red
GS jeszcze istnieje? Baza przy Polwiejskiej na kolejne osiedle?
05-03-2020 14:26:29
Mieszkaniec
Brawa dla Radnych ,którzy wiedzieli w jaki sposób ułożyć ręce dla zachowania podniosłości chwili...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - VITCOVIA Witkowo II

14:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Sąsiedzki Festyn inspirowany znaną i lubianą bajką "Sąsiedzi"

02

paź

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Grom Camperspol Plewiska

03

paź

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - AZS Politechnika Lubelska
- liga unihokeja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się czwartej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: