Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 2 miliony złotych na remonty dróg na wsiach - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ponad 2 miliony złotych na remonty dróg na wsiach
17-10-2018 05:16   Janusz Ludwiczak
W ciągu trzech najbliższych lat gmina przeznaczy 2 miliony 100 tysięcy złotych na remonty dróg na obszarach wiejskich. – Chcemy, by przyszły samorząd zajął się modernizacją dróg w obszarach wiejskich, przede wszystkich tych, po których kursują autobusy – zapowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Na początku sesji, która odbyła się pod koniec września kostrzyńscy radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia aktualizacji "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2021". W związku z rozstrzygnięciem przetargów o 358 tys. zł zmniejszono nakłady inwestycyjne na budowę sieci i przyłączy wodociągowych od Siedleczka do Wiktorowa oraz zmniejszono o 228 tys. zł budowę rurociągu tłoczonego - przepompowni oczyszczalni w Skałowie.

W dalszej części sesji burmistrz Szymon Matysek zapowiedział stworzenie programu "Modernizacja nawierzchni dróg gminy". W ciągu trzech najbliższych lat za 2 mln 100 tys. zł miałby zostać wyremontowane drogi w większości sołectw.

– W 2015 roku na remonty dróg przeznaczyliśmy 500 tys. zł, w tej chwili kwota ta zmniejszyła się o połowę. Chcemy, by przyszły samorząd zajął się modernizacją dróg w obszarach wiejskich, przede wszystkich tych, po których kursują autobusy. Na program "Modernizacja nawierzchni dróg gminy" chciałbym, by przeznaczono 2,1 mln zł – zapowiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn pytał co z budową chodnika na ulicy Warszawskiej do przejazdu kolejowego.

– Problem polega na tym, że nie ma tam pobocza. Jest mocna skarpa. Nie można wykonać chodnika bezpośrednio przy drodze. Mamy inne rozwiązanie. Prowadzimy rozmowy z właścicielami terenu i ciąg pieszo-rowerowy wytyczony zostanie na terenie innych nieruchomości – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza.

Ostatecznie radni przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2027, zgodnie z którymi 2 mln 100 tys. zł zostanie przeznaczone na poprawę stanu nawierzchni gminnych dróg.

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn przyjęła również jednogłośnie Strategię Rozwoju Sportu, Rekreacji i Turystyki w Gminie Kostrzyn na lata 2018-2024.

– W Strategii odwołaliśmy się m.in. do planu rozwoju dla Polski, strategii rozwoju powiatu poznańskiego czy gminy Kostrzyn. Otrzymaliśmy 126 ankiet, część uwag uwzględniliśmy, na pozostałe gminy nie stać. Celem strategii jest budowa boisk, bieżni lekkoatletycznych, budowa nowych placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu, a także budowa lodowiska i stworzenie turystycznego szlaku rowerowego, łączącego grody: Grzybowo, Gierz i Ostrów Tumski w Poznaniu – objaśniał Łukasz Szał, przewodniczący Komisji Zdrowia i Sportu.

Strategia Rozwoju Sportu, Turystyki i Rekreacji w Gminie Kostrzyn została opracowana przez doraźną Komisję Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, stanowi istotny dokument planowania rozwoju lokalnego określający kluczowe kierunki rozwoju w Gminie Kostrzyn. Jej celem jest określenie najważniejszych kierunków rozwojowych, wskazanie wizji, celów strategicznych i operacyjnych, zadań strategicznych oraz sposobów ich realizacji przez Gminę Kostrzyn.

Kostrzyńscy radni podjęli również uchwałę w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Kostrzyn na dofinansowanie likwidacji źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi.

W celu poprawy stanu jakości powietrza na terenie gminy określono zasady udzielania dotacji na wymianę starych pieców węglowych i innych źródeł ciepła opartych na paliwie stałym.

– Główna przyczyna zanieczyszczeń to jakość opału. Uważam, że mieszkańcy nie palą śmieci, a węglem bardzo złej jakości. Chcemy zachęcić mieszkańców, by wymieniali źródła ciepła na proekologiczne. Nie wprowadzamy dużych kryteriów – tłumaczył burmistrz Szymon Matysek.

Ponadto rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały wstępnych lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych przy drogach gminnych i powiatowych. Zgodnie z uchwałą powstały nowe przystanki:
• "Czerlejnko Zakręt"
• "Siekierki/Olchowa"
• "Wróblewo"
• "Schronisko" w Skałowie
• "Chorzałki" i "Rybakówka" w Iwnie
• "Półwiejska", "Słowackiego", "Graniczna", "Wrzesińska Rondo" i "Os. Królewskie" w Kostrzynie.

Na zakończenie omówiono wyniki egzaminów gimnazjalnych w gminie. W skali powiatu w klasyfikacji ogólnej gmina Kostrzyn znalazła się na.... przedostatnim miejscu.

W języku polskim wynik gminy to 67,56%, (powiat – 69,91%, województwo – 65,87%, wynik krajowy – 68%), Najlepiej wypadli gimnazjaliści z Brzeźna – 71,57%, czyli lepiej niż w skali kraju.

W matematyce kostrzyńscy gimnazjaliści spisali się na 47,87% (powiat – 53,35%, Wielkopolska – 50,48%, kraj – 52%).

Natomiast w przedmiotach przyrodniczych wyniki egzaminów w gminie Kostrzyn nie odbiegały od tych w skali całego kraju (Kostrzyn – 55,6%, w skali kraju – 56%), zaś historia i wos wypadły nawet lepiej (w skali gminy – 59,31%, w skali kraju – 59%). Podobnie było z językiem angielskim na poziomie podstawowych (gmina – 68,90%, kraj – 68%).

Do egzaminów gimnazjalnych przystąpiło w sumie 183 uczniów, z czego najwięcej z SP2 w Kostrzynie (104 gimnazjalistów), najmniej ze szkoły w Brzeźnie (tylko 7).

Kolejna, już 50. jubileuszowa sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn odbędzie się w czwartek. W porządku obrad uwzględniono jedynie dwie uchwały w sprawie zmian w tegorocznym budżecie oraz WPF do 2027 r. Ponadto podsumowana zostanie działalność rady mijającej kadencji.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla potrzebujących
w godz. 8:30-14:00

20:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Ostatnia nadzieja - Biuro Matrymonialne"
- koncert (transmisja internetowa na profilu MGOK)

18

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Bezpłatne badanie mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat
Rejestracja: tel. 68 41 41 411

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw koronawirusowi gdy już będzie dostępna szczepionka?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: