Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Orszaki Trzech Króli przeszły przez Kostrzyn, Siekierki i Czerlejno {► FILMY, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Orszaki Trzech Króli przeszły przez Kostrzyn, Siekierki i Czerlejno {► FILMY, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
07-01-2020 00:13   Janusz Ludwiczak
Radosne orszaki w święto Objawienia Pańskiego przeszły w poniedziałek ulicami Kostrzyna, a także w Siekierkach i Czerlejnie.

Już po raz drugi orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Kostrzyna. Pół godziny przed południem Trzech Mędrców pojawiło się najpierw na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie Kacper, Melchior i Baltazar wsiedli do dorożki, mając ze sobą mirrę, kadzidło i złoto.

Radosny i rozśpiewany orszak w asyście m.in. grupy rekonstrukcyjnej na koniach oraz kilkunastu kolędników przeszedł ulicą Poznańską, przez Rynek i Średzką do Fary, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus, a następnie pozdrowili plebana i cały lud kostrzyński.

Uliczne jasełka odbyły się również w Siekierkach. Po mszy św. o godz. 11:30 pochód wyruszył z kościoła Św. Jadwigi i przeszedł dookoła Skweru im. Powstańców Wielkopolskich, wzdłuż Szkoły Podstawowej im. Pauliny i Augusta Wilkońskich.

Z kolei po południu już po raz trzeci Orszak Trzech Króli odbył się w Czerlejnie. Pochód wyruszył o godz. 15 z parkingu przy szkole i przeszedł do kościoła NMP Wniebowziętej. Dzieci z przedszkola "Zielony Zakątek" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Czerlejnie przygotowali część artystyczną i pastorałki. Na zakończenie organizatorzy przygotowali świąteczny poczęstunek przy ognisku.

Poniżej relacja filmowa:

Orszaki Trzech Króli transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil na Facebooku:


Trzech Króli to inaczej uroczystość Objawienia Pańskiego. Biblia co prawda nie wymienia ich imion, ale w zachodnim chrześcijaństwie popularny jest pogląd, iż ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar. Stara legenda mówi, że jeden z nich był nawet murzynem. Imiona Mędrców znaczą: Kacper, z perskiego gizbar - skarbnik; Melchior, z hebrajskiego melki-or - Bóg jest moją światłością oraz Baltazar, grecka forma semickiego Belszassar - niech będzie zachowany przy życiu. Trzej Królowie są patronami Kolonii, podróżujących i pielgrzymów, kuśnierzy i producentów kart do gry; bronią przed niepogodą, wzywani są podczas padaczki.

Tego dnia w kościołach święcona jest mirra, kadziło i kreda, a wierni dekorują swoje drzwi napisem "K+M+B 2020". Jednak wbrew obiegowej opinii nie są to imiona Trzech Króli. Litery te pochodzą od pierwszych liter: C+M+B - łacińskiego zdania Christus Mansionem Benedicat, co znaczy Niech Chrystus błogosławi ten dom lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus Dobroczyńcą Wielu).

Od 2011 roku święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. 6 stycznia obowiązuje też zakaz handlu, które obejmuje najważniejsze święta państwowe i kościelne (Nowy Rok, święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, Zielone Świątki, Boże Ciało, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości). Handlować mogą jedynie właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji benzynowych.

Ze świętem Trzech Króli związany jest także świecki zwyczaj przepowiadania pogody w rozpoczynającym się roku na podstawie aury panującej w ciągu 12 dni dzielących Boże Narodzenie od Trzech Króli. Owe 12 dni symbolizuje 12 miesięcy nowego roku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: