Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 32 do 40 złotych za kilogram – ceny rogali i godziny otwarcia cukierni - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Od 32 do 40 złotych za kilogram – ceny rogali i godziny otwarcia cukierni
11-11-2019 00:41   Janusz Ludwiczak
Tradycja ich wypieku sięga 1860 roku, a na 11 listopada wypieka się ich nawet 2,5 milionów, które ważą w sumie 350 ton. Zapewne w poniedziałek również w gminie Kostrzyn dominować będą rogale świętomarcińskie. Sprawdziliśmy ile kosztują i jak będą otwarte cukiernie w świąteczny poniedziałe w Kostrzynie.

W Święto Niepodległości kostrzyńskie cukiernie i piekarnie będą otwarte. W tym roku za kilogram rogali świętomarcińskich trzeba zapłacić przynajmniej 32 złote.

W większości cukierni kupimy rogale z certyfikatem. Od kilku lat rogale świętomarcińskie są europejskim produktem regionalnym, chronionym geograficznie, a jego nazwa jak i receptura są zastrzeżone. W tym roku Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP przyznało certyfikaty dla 104 pracowni cukierniczych i piekarni. Otrzymały je również kostrzyńska Cukiernia Jerzy Rubiś i Amaretto Cukiernia Krzysztof Pelak, a także pobliskie cukiernie i piekarnie: Agnes z Nekli, Zakład piekarsko-cukierniczy Kazimierz Dynaryński, Zagrodnicza, Grzeczka z Pobiedzisk czy cukiernia "Delicje" ze Środy Wlkp. oraz Łobza z Zaniemyśla.

W piekarni Bogienka przy kostrzyńskim dworcu rogale kupimy na sztuki. Tradycyjne z białym makiem kosztują 7,50 złotych (dla porównania rok temu było to 6 zł), a za te z czarnym makiem zapłacimy 6,50 zł (również o złotówkę i 50 groszy więcej). Są dostępne również rogale z masy migdałowej w cenie 8,50 zł/szt. W Bogience rogale jednak nie mają certyfikatu. Jak powiedział nam właściciel piekarnia nie zabiegała o to miano, gdyż posiadanie certyfikatu nie jest wyznacznikiem jakości, a najważniejszy jest smak, gdyż i tak to klienci decydują, które rogale są najsmaczniejsze.

Z kolei u "Rubusia" przy ul. Kopernika, po drugiej stronie Kostrzyna oprócz tradycyjnych rogali świętomarcińskich z certyfikatem dostępne są mini rogaliki. Cukiernia dla osób, które nie lubią maku, zwłaszcza z myślą o dzieciach w tym roku oferuje również rogale z marmoladą w cenie 30 zł/kg.

Ceny rogali i godziny otwarcia cukierni:

  • Cukiernia Jerzy Rubiś – Kostrzyn, ul. Kopernika 15: rogale świętomarcińskie w cenie 32 zł/kg, 11 listopada otwarte w godz. od 9:00 do 15:00, a przynajmniej do ostatniego rogala...
  • Amaretto Cukiernia Pielak – Kostrzyn, ul. Poznańska 5: rogale z białym makiem 34 zł/kg, z czarnym makiem 34 zł/kg, 11 listopada czynne w godz. 8:00-16:00
  • Piekarnia Bogienka – Kostrzyn, ul. Dworcowa 22: rogale z białym makiem – 7,50 zł/szt, rogal z czarnym makiem - 6,50 zł/szt, rogal z masą migdałową - 8,50 zł/szt., w Święto Niepodległości otwarte w godz. 8:00-16:00
  • "Książ" – Kostrzyn, ul. Warszawska 15: rogale świętomarcińskie w cenie 39,50 zł/kg, w poniedziałek czynne w godz. 8:00-14:00
  • "Łobza" przy Poznańskiej oraz "Pod Strzechą" w Netto oraz w Siekierkach - 11 listopada będą nieczynne.
  • Wojciech Szeszuła - Gułtowy, ul. Średzka: rogale z białym makiem w cenie 32 zł/kg, 11.11. otwarte w godz. 7:00-14:00

Ponad 150-letnia tradycja
Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1860 roku, a na 11 listopada wypieka się ich nawet 350 ton.

Z rogalami świętomarcińskimi związana jest legenda, która głosi, że "dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie".

Inna historia mówi, że w listopadzie 1891 roku, gdy zbliżał się dzień świętego Marcina proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Raczyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

Jedzone w umiarze mają nawet wartości odżywcze
W ciągu całego roku cukiernie sprzedają ponad 2,5 miliona sztuk rogali, które wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku, wanilii, rodzynek, orzechów, daktyli, śmietany, jajek i skórki pomarańczowej. Jeden rogal powinien ważyć od 150 do 250 gramów.

Jeden rogal świętomarciński ma nawet 1212,50 kcal (przy wadze 250 gram). Jedzone w umiarze mają nawet wartości odżywcze. Biały mak jest źródłem korzystnych tłuszczy jak kwas linolowy omega-6 i oleinowy omega-9, a także źródłem witaminy A, C, E, D, B oraz wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Migdały i orzechy są cennym źródłem witamy E, a także wapnia, magnezu i cynku. Wapń jest istotny dla zdrowia kości, magnez dla układu nerwowego, a cynk dla dobrej kondycji skóry, włosów oraz dla odporności. By spalić jednego rogala trzeba biegać przez trzy godziny lub pływać przez pół dnia. Warto jednak skusić się przynajmniej na jednego rogala w ten jeden dzień w roku.

Chronione certyfikatem
Od 10 lat rogale świętomarcińskie są europejskim produktem regionalnym, chronionym geograficznie, a jego nazwa jak i receptura są zastrzeżone. W październiku 2008 roku rozporządzeniem Komisji Europejskiej nazwa "Rogal świętomarciński" została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. W tym roku Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP przyznało certyfikaty w sumie dla 104 pracowni cukierniczych i piekarni.

Ma swoje muzeum
Rogal świętomarciński posiada nawet swoje muzeum, które otwarto w kwietniu zeszłego roku w kamienicy przy Starym Rynku 41, naprzeciwko Ratusza (wejście od Klasztornej). W Rogalowym Muzeum Poznania zwiedzający mogą podczas pokazu poznać sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury. We wnętrzach zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki wezmą udział również w lekcji gwary poznańskiej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lis

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Polonia Poznań

14

lis

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

27

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla potrzebujących
w godz. 8:30-14:00

18

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Bezpłatne badanie mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat
Rejestracja: tel. 68 41 41 411

[ wszystkie ]

Sonda
Czy wybierasz się 1 listopada na groby bliskich?

TAK, to jest tradycja

Wybiorę się na groby bliskich, ale w inne dni

NIE, nie wybieram się w tym czasie na cmentarz


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: