Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Relikwie św. Jana Pawła II wprowadzono do kostrzyńskiej fary - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Relikwie św. Jana Pawła II wprowadzono do kostrzyńskiej fary
23-10-2019 00:22   Janusz Ludwiczak
Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie relikwie św. Jana Pawła II. Uroczyste wprowadzenie miało miejsce we wtorek, kiedy to kościół wspomina w liturgii papieża Polaka, jednego z najszybciej wyniesionych na ołtarze wyznawców w czasach nowożytnych.

Wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kostrzyńskiej fary podczas wtorkowej liturgii dokonał ks. kanonik Lech Ludwiczak, wieloletni proboszcz, który w czerwcu obchodził 60-lecie święceń kapłańskich.

– Był rok 1983 r. W czasach komunistycznych nie można było wyjeżdżać z kraju. Złożyliśmy wniosek, by z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich wyjechać do Rzymu i spotkać się z papieżem Janem Pawłem II. O dziwo otrzymaliśmy pozwolenie. Mogliśmy odprawić mszę świętą dziękczynną z okazji naszego jubileuszu i mieliśmy godzinę na spotkanie z papieżem. Długo przed mszą świętą zobaczyliśmy w kaplicy Jana Pawła II, modlącego się w na klęczkach przed ołtarzem. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z nim, mówił, że tylko modlitwa może nas uratować przed zagrożeniem i nienawiścią – wspominał podczas mszy św. ks. kan. Lech Ludwiczak.

Uroczystość odbyła się we wtorek, kiedy to 22 października kościół katolicki wspomina w liturgii św. Jana Pawła II, pierwszego w dziejach papieża - Polaka.

– Jan Paweł II jest jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Miliony ludzi uczestniczyło z nim w spotkaniach podczas pielgrzymki, miliardy widziały go na ekranach telewizorów, zetknęły się z wizerunkiem na okładach ilustrowanych czasopism. Wielu słyszało jego głos, przemyślało wypowiedzi, wskazania. Ta postać stała się symbolem dobra, największym autorytetem moralnym, sumieniem. Wiele jego słów pozostawiło w pamięci niezatarty ślad, np. przepełnione żalem miłości wezwania, z którymi wystąpił 41 lat temu: "Nie lękajcie, otwórzcie drzwi Chrystusowi" albo "Nie można żyć na próbę, nie można kochać na próbę" – mówił podczas homilii ks. Piotr Lidwin, proboszcz parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

– Nie sposób mówić o zasługach tego papieża, o widocznych skutkach 104 pielgrzymek zagranicznych, encyklik, dokumentów, spotkaniach, w tym nauczania. Owoce tego pontyfikatu tym bardziej będą widoczne za kilka lat. Znaczącą rysą tego pontyfikatu było cierpienie, ból wypisany na jego twarzy. Jego skrzywiona postać. Poruszał się z trudem. Potrzebował pastorału, symbolu władzy papieskiej, który zakończony jest krzyżem. Krzyż był symbolem jego posługi. Był to człowiek głębokiej wiary. Im słabsze miał ciało, tym potężniejszy miał duch. Gdy dziś dziękujemy Bogu za papieża Polaka wciąż aktualne pozostaje jego wyzwanie: "Proszę Was, abyście to dziedzictwo jakim jest Polska przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, abyście sami nie podcinali korzeni, z których wyrastamy" – dodał w kazaniu ks. Piotr Lidwin, proboszcz kostrzyńskiej fary.

Św. Jan Paweł II – Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był 264. papieżem, na którego został wybrany 16 października 1978 r., przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po 33 dniach pontyfikatu. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika.

W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523), a także drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po papieżu Piusie IX (1846–1878).

Zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany, równocześnie z papieżem Janem XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 rokiem Świętego Jana Pawła II, który przypadnie w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

paź

09:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Sokoły Kostrzyn Cup
- męski amatorski turniej piłki siatkowej

KOSTRZYN, plac przy Straży Pożarnej
Zbiórka karmy i artykułów dla psów i kotów ze schroniska dla zwierząt w Skałowie
w godz. 9:00-12:00

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełna Rogoźno

31

paź

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GLKS Wysoka

08

lis

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Polonia Poznań

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w gminie Kostrzyn powinny powstać nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: