Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wiatrak w Czerlejnie zostanie rozebrany?
20-09-2019 12:37   Janusz Ludwiczak
Drewniany wiatrak, stojący w Czerlejnie od ponad 150 lat ma zostać rozebrany. Właścicielka gruntu, na którym stoi obiekt planuje zabudowę nieruchomości. Jednak ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina. Tymczasem wiatrak nie jest wpisany do rejestru zabytków.

O drewnianym wiatraku w Czerlejnie informowaliśmy równo dwa miesiącu temu. Okazuje się, że właścicielka nieruchomości wystąpiła z wnioskiem o rozebranie konstrukcji.

– Spotkaliśmy się niedawno z przedstawicielami Powiatowego Konserwatora Zabytków oraz właścicielką nieruchomości, która wystąpiła z wnioskiem o jego rozebranie. Okazuje się, że obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Zasugerowaliśmy konserwatorowi zabytków i właścicielom, że chcielibyśmy pozyskać materiały i przenieść wiatrak w inne miejsce – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Właściciel gruntu ma inne plany na tą działkę, nie przewiduje pozostawienia wiatraka w tym miejscu. Właścicielka nieruchomości wystąpiła o zgodę na rozbiórkę, utylizację.
Wiatrak znajduje się na gruncie prywatnym, w środku pola, jest oddalony 70 metrów od pasa jezdni. Jeśli miałby służyć do celów turystycznych musiałbym zmienić lokalizację. Gdybyśmy mieli starać się o dofinansowanie to obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków. Z tego obiektu pozostał tylko główny trzpień, który jest w kiepskim stanie. Trzeba również odbudować dach
– dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Jest szansa, że wiatrak zostanie jednak wpisany do rejestru zabytków, co spowoduje, że zlikwidowanie konstrukcji nie będzie takie proste.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie wiatraka do rejestru zabytków. Czekamy na decyzję. Wiemy, że ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina Kostrzyn – wyjaśnia Ewa Gregorczyk, specjalista ds. ochrony zabytków nieruchomych Wydziału Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Z właścielką nieruchomości, na której stoi wiatrak nie udało nam się skontaktować.

Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lis

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
Zapisy: tel. 61 855 75 28, 61 851 30 77, 609 000 082

23

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Gdzie są chłopcy z tamtych lat" - koncert
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 13.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

25

lis

19:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
VIII Andrzejki z piosenką literacką
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 14.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

06

gru

18:45
KOSTRZYN, Rynek
Uroczyste zapalenie lampek na choince
Zabawy dla dzieci "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja"

07

gru

16:00
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Mikołajkowe spotkanie z Kicią Kocią
- dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat
Wejściówki: 10 zł. Zapisy: sms 694 55 55 72

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza Kostrzynem (Poznań, Swarzędz, Środa, Pobiedziska, Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: