Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała do Kostrzyna {► FILM, ☞ROZKŁAD JAZDY} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała do Kostrzyna {► FILM, ☞ROZKŁAD JAZDY}
23-08-2019 05:01   Janusz Ludwiczak
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, starosta poznański, wiceprezydent Poznania i burmistrz gminy Kostrzyn podpisali umowę w sprawie przedłużenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2 września przybędą trzy dodatkowe połączenia, w sumie pomiędzy Poznaniem a Kostrzynem w dni robocze uruchomione zostaną 22 pociągi.

Poznańska Kolej Metropolitalna została zainaugurowana przyjazdem na peron 2 stacji "Kostrzyn Wielkopolski" pociągi specjalnego, który przyjechał z dwuminutowym opóźnieniem. Punktualnie o godz. 10:21 z wagonu wysiedli wicemarszałek województwa wielkopolskiego, starosta poznański i inni zaproszeni goście, po czym nastąpiło podpisanie umów włączenia połączeń kolejowych do Kostrzyna.

– Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała dziś do Kostrzyna. To wielka radość, ale też i wielki komfort dla mieszkańców. Jest to jeden z kluczowych elementów polityki transportowej prowadzonej przez gminę Kostrzyn, zachęcającej mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Wybudowaliśmy węzeł przesiadkowy przy dworcu, uruchomiliśmy Kostrzyńską Komunikację Publiczną. Jako jeden z pierwszych samorządów zakupiliśmy nowoczesne autobusy na gaz CNG. Budujemy tunel pod linią kolejową E20, który poprawi bezpieczeństwo i przejazd między dwoma rejonami miasta. Transport samochodem do Poznania jest znacznie dłuższy. Pociągiem możemy w nieco ponad 20 minut z Kostrzyna i 28 minut z Gułtów dojechać do centrum Poznania – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Pociągi Kolei Wielkopolskich przez Kostrzyn przejeżdżają od dłuższego czasu. Poznańska Kolej Metropolitalna to dodatkowe, zwiększone ilości połączeń, na których finansowanie zdecydowały się solidarnie złożyć oprócz samorządu wielkopolskiego, również powiat poznański, miasto Poznań i zainteresowane gminy, przez które ten pociąg przejeżdża. Do Kostrzyna będą dojeżdżały trzy dodatkowe pary pociągów. W połowie grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy chcemy wydłużyć kolej metropolitalną do Wrześni. Zwiększy się komfort podróżowania i może chociaż częściowo odciążymy i tak przeładowane nasze drogi – zapowiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Kolej metropolitalna nie powstała z dnia na dzień. Stoi za nią długa historia, którą rozpoczęło powstanie w 2007 r. Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Dziś mówimy o Kostrzynie, za chwilę dołączy Września, w planach jest Rogoźno. To najlepszy dowód na to, że samorządy potrafią się ze sobą dogadać, porozumieć dla dobra mieszkańców – zaznaczył Jan Grabkowski, starosta poznański.

– Każdy kolejny krok ku rozwojowi PKM to korzyść dla wszystkich mieszkańców samorządów, które ją tworzą. Dzięki temu ich mieszkańcy mogą szybciej dojechać do Poznania, nie tworząc po drodze korków i nie zanieczyszczając spalinami powietrza. Kolej metropolitalna to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla regionu – przekonywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– My na tej linii funkcjonujemy już od 6 lat. Teraz będziemy jeszcze częściej jeździć do Kostrzyna – podsumował Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich.

Po podpisaniu umów rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Pociągiem przez Wielkopolskę", w którym wzięły udział dzieci z siedmiu przedszkoli. Zwycięzcą zostało Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi "Słoneczko" z Kostrzyna. Przedszkolaki otrzymały bilet na przejazd pociągiem do i z Poznania, wejściówkę do Ogrodu Zoologicznego, bilety do Teatru Animacji w Poznaniu oraz inne upominki.

W dalszej części pokaz zumby przygotował zespół Dora Fitness, a Pani Nadzieja Pociumpciana opowiedziała o swoich przygodach związanych z koleją. Spektakl kabaretowy przygotował Robert Krukowski.

Poznańska Kolej Metropolitarna funkcjonuje od czerwca ubiegłego roku. Obecnie w ramach projektu pociągi kursują na czterech liniach - z Poznania Głównego przez Środę Wlkp. do Jarocina, a także do Nowego Tomyśla, Wągrowca i Grodziska Wlkp., a od niespełna roku dojeżdżają również do Swarzędza. Założeniem PKM jest uruchomienie połączeń co pół godziny, szczególnie w godzinach porannych oraz w popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

Pociągi PKM będą dojeżdżać regularnie do stacji "Kostrzyn Wielkopolski" od 2 września. W sumie pojawią się trzy dodatkowe połączenia do Poznania (o godz. 8:47, 14:30 i 17:29), a w dni robocze będą w sumie 22 połączenia do stolicy Wielkopolski. Na rozwiązaniu tym mają skorzystać również mieszkańcy Siekierek, gdyż wszystkie dodatkowe pociągi będą również zatrzymywać się na stacji Paczkowo. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów jest już dostępny na naszym portalu.

Na uruchomienie pociągów PKM-ki gmina Kostrzyn w tym roku przeznaczy 51 340,28 zł, a w przyszłym 158 128,07 zł.


R E K L A M A

Komentarze (3)

26-08-2019 14:40:18
Adam
Nowy rozkład to jakaś kpina ! Pociągi miały jeździć do 30 minut. Na dodatek w godzinach porannych znów będzie tłok taki, że ciężko będzie wsiąść do pociągu. Huczne otwarcie chyba tylko po to żeby pstryknąć sobie kilka zdjęć przed wyborami. Wytłumaczy to ktoś ?
24-08-2019 12:13:08
Wspak
44 minutowa przerwa między pociągiem o 6.09 a 6.53 jest fatalna i sprawi że duża liczba osób wybierze jednak auto zamiast zbiorkomu niestety...
23-08-2019 13:53:18
Tak...
Pociąg z marszałkiem przyjechał z 2 minutowy opóźnieniem... Jakie to polskie - nawet na inaugurację nie da się przyjechać punktualnie....

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - FAS KS Fałkowo

28

wrz

Siekierki Wielkie
Rowerowy raj sąsiedzki szlakiem drewnianych kościołów: Siekierki - Czerlejno - Gułtowy - Siekierki

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert „Danuta, mężczyźni i żart” (piosenki Danuty Rinn) w wykonaniu Rafała Piechoty i Beaty Lerach
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 23.09. od godz. 8:00 w MGOK

29

wrz

14:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Antares Zalasewo

[ wszystkie ]

Sonda
Ile kosztowała Cię szkolna wyprawka?

Przynajmniej 500 złotych

Od 500 do 800 złotych

Między 900 a 1000 zł

Powyżej 1000 zł

Na szczęście moje dzieci nie chodzą już do szkoły

Nie mam dzieci, sprawa mnie nie dotyczy


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: