Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Brzeźnie pojawił się pierwszy w gminie szkolny czujnik jakości powietrza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Brzeźnie pojawił się pierwszy w gminie szkolny czujnik jakości powietrza
31-01-2019 08:38   Janusz Ludwiczak
Czy mocno zostały przekroczone normy jakości powietrza? Czy duże jest stężenie pyłów PM10 i PM2,5? Czy dokucza smog? – mogą tym przekonać się już mieszkańcy Brzeźna i okolic. Na budynku szkoły zamontowany został pierwszy w gminie czujnik pomiaru powietrza. Docelowo podobne czujniki pojawią się na wszystkich szkołach, również w Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie, Siekierkach oraz Kostrzynie. Projekt realizowany jest w sumie w 160 szkołach na terenie aglomeracji poznańskiej.

Projekt "Edukacyjnej Sieci Antysmogowej" realizowany jest z inicjatywy Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Pierwszy miernik czystości powietrza w ramach systemu pojawił się już na budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie. Podobne czujniki pojawią się także w pozostałych sześciu szkołach w gminie – w Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie, Siekierkach oraz w SP1 i SP2 w Kostrzynie.

W ramach projektu wyłoniona w przetargu firma Inea zainstalowała na zewnątrz szkoły w czujnik, który monitoruje stan jakości powietrza w Brzeźnie, w tym ilość pyłów PM10 i PM2.5. Ponadto system podaje informacje o temperaturze powietrza, wilgotności i ciśnieniu. Ponadto wewnątrz szkoły pojawił się komputer i monitor informacyjny. Wyniki pomiarów ukazują się na stronie projektu - Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Wielkości mierzone przez system zostaną uśrednione w określonych okresach pomiarowych i raz na 5 minut przesłane do centralnego serwera. Dzięki wykorzystaniu sieci Wi-Fi oraz Ethernet dane transmitowane będą w sieciach poszczególnych szkół. Serwer zbierze dane i opracuje statystyki. Podstawową, prezentowaną także w internecie, informacją będzie średnia krocząca z ostatnich 60 minut pomiaru, odświeżana co 5 minut.

Ponadto w ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczności lokalnej. Prowadzący zajęcia, które organizowane będą w okresie grzewczym, przedstawią temat przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w gminach metropolii.

– Czyste powietrze to priorytet dla nas wszystkich. Oprócz konkretnych działań - musimy edukować. Rozpoczynamy współpracę ze szkołami. W placówkach oświatowych realizowany będzie specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ważne jest też kształtowanie świadomości ich rodziców. Liczymy, że lokalne stacje pomiarowe będą dla nich czynnikiem mobilizującym do zmiany przyzwyczajeń i większej troski o środowisko w codziennym życiu – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Projekt, który kosztować będzie blisko 1,3 mln zł realizowany będzie we współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową – Instytutem Badawczym (NASK) w sumie w 160 szkołach na terenie całej aglomeracji poznańskiej.

– Środki, które Stowarzyszenie przeznacza na realizację tego projektu są znaczne, ale skala problemu jest też ogromna. Zanieczyszczone powietrze wywołuje alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Celem realizacji tego działanie jest uświadomienie mieszkańcom skali problemu. Za stan czystości powietrza odpowiedzialni w dużej części jesteśmy my sami – zaznacza Jan Grabkowski, Starosta Poznański i wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Dodajmy, że to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie w gminie. Aktualną jakość powietrza w Kostrzynie można sprawdzić na stronie smogtok.com:
• Kostrzyn, Rynek – TUTAJ
• Kostrzyn, Półwiejska – TUTAJ

Ponadto w ramach akcji "Wiem, czym oddycham" Fundacja Aviva zamontuje dwa czujniki smogowe – przy ul. Wyszyńskiego 11 w Kostrzynie oraz na gmachu Biblioteki Publicznej przy Poznańskiej. Więcej o tym w artykule: W Kostrzynie pojawią się czujki smogowe.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

23

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: