Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kaziuki" w Gułtowach - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Kaziuki" w Gułtowach
04-03-2020 01:16   Janusz Ludwiczak
W środę przypada liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza. Odpust parafialny w minioną niedzielę obchodzili wierni w Gułtowach.

Sumę odpustową w niedzielę o godz. 12:30 odprawił ks. Artur Filipiak, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu.

– Z ks. Arturem znamy się od wielu lat, razem przystępowaliśmy do Pierwszej Komunii, razem byliśmy ministrantami i razem byliśmy na roku w seminarium. Ks. Artur podobnie jak ja pochodzi z okolic Opalenicy – powiedział na początku mszy św. ks. Marcin Jałoszyński, proboszcz Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach.

W trakcie kazania ks. Artur Filipiak nawiązał do pokus, z pierwszego czytania Księgi Rodzaju oraz Ewangelii według Św. Mateusza. Kaznodzieja wspomniał również o patronie parafii w Gułtowach.

– Św. Kazimierz to był człowiek wielkiej siły ducha, która przekładała się na konkretne czyny. Był opiekunem wdów, sierot, uciśnionych, był dobroczyńcom, cały oddany bliźnim. Dbał też, by chleba nie zabrakło jego poddanym. Św. Kazimierz dał się poznać jako sprawny organizator, dobry gospodarz, sprzyjał rozwojowi miast, rozbudował infrastrukturę, poprawił bezpieczeństwo. Księcia Kazimierza łatwiej było spotkać w kościele niż na zamku. Przed Najświętszym Sakramentem szukał rady i natchnienia – mówił w trakcie kazania ks. Artur Filipiak.

Niedzielny odpust zakończyła litania do św. Kazimierza i uroczysta procesja dookoła świątyni.

Parafia w Gułtowach powstała w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to pierwszym plebanem gułtowskim był w 1408 r. Klemens. W tym czasie istniał drewniany kościół św. Wita i Doroty. Budowę obecnego kościoła zainicjował w 1737 r. skarbnik średzki, Marcin Skaławski. Inwestycję dokończył i wyposażył Kazimierz Słucki i stąd nadano nowego patrona - św. Kazimierza.

Obecny kościół Św. Kazimierza w Gułtowach został zbudowany z fundacji skarbnika wielkopolskiego Marcina Skaławskiego w latach 1737-1738.

– Pod drugą ławą z prawej strony nawy głównej został pochowany jeden z ówczesnym proboszczów, takie było życzenie kapłana. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, który po pracach konserwatorskich ukazał dwóch dodatkowych patronów - św. Wita i Dorotę, którzy byli patronami parafii przed 1738 r. U stóp Maryi można zobaczyć drewniany kościół, który tak najprawdopodobniej wyglądał niegdyś. Pod kościołem znajduje się krypta rodu Bnińskich, która jest zamurowana i nie ma do niej dostępu – opowiada Michał Łukomski, przewodnik, były prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego im. hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Budowę świątyni dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano do niego wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na p. XXI w. Obecnie, od lipca 2018 r. proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach jest ks. Marcin Jałoszyński. Poprzedni proboszcz, ks. Eda Jaworski został mianowany dziekanem dekanatu przemęckiego.

Okazuje się, że z kościoła do pobliskiego pałacu zbudowanego dla Ignacego Bnińskiego może prowadzić tunel podziemny, jednak jest to prawdopodobnie tylko legenda.

– Pojawiały się pogłoski, że z kościoła do pałacu prowadzi przejście podziemne, jednak jest to wątpliwe ze względu na dużą różnicę terenów. Z resztą zostałoby to odkryte podczas prac archeologicznych. Choć wszystko jest możliwe, gdyż podejrzewano Adolfa Bnińskiego o związki z masonerią – podsumowuje Michał Łukomski.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

06

kwi

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Górnik Konin

07

kwi

Gmina Kostrzyn
Wybory samorządowe

20

kwi

Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

21

kwi

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Lechia Kostrzyn II - Vitcovia Witkowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy poprzesz Szymona Matyska na kolejną kadencję burmistrza gminy Kostrzyn?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: